BLOG DETAY

Zorunlu BES Nedir?


Zorunlu BES Nedir?

Zorunlu BES Nedir?

Zorunlu BES adından da anlaşılacağı üzere, çalışandan herhangi bir rıza aranmadan işverenin çalışanı sisteme dahil etmesidir. 2017 yılında hizmete girmiş olan zorunlu BES uygulamasına 45 yaşın altında bulunan her TC vatandaşının katılması gerekiyor. Katılım ise işverenin maaşından kesilecek olan belli bir tutar ile otomatik olarak sisteme dahil ediliyor.  

Zorunlu BES Avantajı Nedir?

Zorunlu BES sistemine ilk kez katıldığınızda devlet bir kereye mahsus olmak üzere 1000 TL katkı veriyor ve bunun karşılığında sistemde 10 yıl kalırsanız ve birikmiş maaş olarak almayı tercih ederseniz devlet toplam birikimin % 5’i kadar bir katkı daha sağlıyor.  

Zorunlu BES Kimleri Kapsıyor?

1972 yılından sonra dünyaya gelmiş olan her TC vatandaşı zorunlu BES kapsamı içine giriyor. Yani bu sisteme dahil olabilmeniz için özel sektör çalışanıyım ya da kamu çalışanıyım gibi bir ayrım söz konusu değildir. Yasa hem kamuda çalışanları hem de özel sektörde çalışanları kapsıyor.
 

Zorunlu BES’e Katılmak Zorunda Mıyım?

Yukarıdaki tanım sonrasında ben de zorunlu BES’e katılmak zorun damıyım? Şeklinde bir soru işareti aklınıza geliyor olabilir. Hemen belirtelim Evet katılmak zorundasınız. Ancak katılmış olmanız sürekli kalacağınız anlamına gelmez. Bir kişi bireysel emeklilik sistemine katıldıktan 2 ay içinde sistemden çıkma hakkına sahiptir. Yani giriş zorunlu fakat çıkış serbest. Sistemden 3 yıl içinde çıktığınız durumda tekrar girmiş olsanız bile devlet katkısı olan 1000 TL’yi alamazsınız.  Zorunlu BES’e katıldıktan sonra çıktığınızda 10 iş günü içinde maaşınızdan yapılan kesinti tekrar iade edilecektir.
 

Maaşlardan Ne Kadar Kesinti Olacak?

BES maaşınızdan yalnızca % 3 oranında bir kesinti yapacaktır. Bir örnek vermek gerekir se maaşınızın 5000 TL olduğunu düşünürsek 140 TL maaşınızdan bir kesinti söz konusu olacaktır. Bu da az bir kesinti ile birlikte geleceğinizi güvence altınıza almanıza imkan tanıyacaktır.
BES’te katkı payı ödemenize rağmen isterseniz 3 ayı geçmeyecek şekilde ara verme hakkına sahip olursunuz. Bu da sıkışık olduğunuz dönemde ödeme yapmayacağınız anlamına gelir.