BLOG DETAY

Bireysel Emeklilikte Ne Kadar Katkı Payı Ödeyebilirim 


Bireysel Emeklilikte Ne Kadar Katkı Payı Ödeyebilirim 

Bireysel emeklilik sisteminin amacı yaşlandığınızda ihtiyaçlarınızı daha rahat karşılayabileceğiniz bir birikime sahip olmanızı sağlamaktır. Bu birikimin miktarını kendiniz belirleyebileceğiniz gibi emekli olduğunuzda çekeceğiniz şekli de yine kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Sisteme dahil olan katılımcıların en çok merak ettiği konu BES’te ne kadar katkı payı ödeyebilecekleri hususunda oluyor. Bunun nedeni ise emekli olduklarında çekmeleri gereken miktarın daha fazla olup olmadığıdır. 


Bireysel emeklilik sisteminde ödeme 10 yıl kadar devam ettiği için genelde bireyler daha düşük olan ödeme planını seçmeye çalışıyorlar. Oysa ki ödeme planında yatırılacak para ne kadar yüksek olursa içeride biriken ve devletin vermiş olduğu katkı daha yüksek olacaktır.  
Genel olarak BES’te ödeme miktarlarına baktığımızda 125 TL ve 250 TL şeklinde. Bu iki miktardan ya da bankaların veya sigorta kuruluşlarının kendilerinin belirlemiş olduğu ödeme planlarından birisini seçmek mümkün. 
Yaşlandığınızda emekli olduğunuzda alacağınız maaşın düşük olması ister istemez bireyleri ikinci bir emeklilik sistemine dahil etmeyi gerektiriyor. Bireysel emeklilik sistemi gibi sistemlerin gönüllülük esasına dayalı olması ise işin güzel tarafıdır. 


Aslında sistemin gönüllülük esasına dayanması da biraz ilginçtir. Çünkü sisteme girişiniz zorunlu oluyor, fakat çıkışınız sizin kendi isteğinize bağlı oluyor. Bunun için zorunlu girdiğiniz sistemde 2 ay içinde cayma hakkınızı kullandığınızda paranızı kesintisiz olarak alabiliyorsunuz. Daha fazla süre beklediğinizde ise paranızın tamamını alabilmeniz söz konusu değildir. 


Bireysel Emeklilik Sistemine Ödeme Yapmazsam Ne Olur? 

Bireysel emeklilik sisteminde bazı durumda katılımcılar ödeme yapmak istemiyor ya da ödeme yapmayı unutuyor. Bu durumda üç aylık bir süre içinde ödemenizi durdurabiliyorsunuz. Eğer bu süreden sonra halen ödeme yapmazsanız bu durumda sistem sizi kendisi otomatik olarak çıkarıyor. Bu nedenle aslında gönüllülük esasına dayalı olan bu sistem birazda kendisiyle tezat düşebiliyor.  


Sonuç olarak emekli olduğunuzda elinize geçebilecek toplu bir paranızın olması demek güzel bir şeydir. Buna devlet katkısının da eklendiğini düşündüğünüzde 10 yıl sonrasında güzel para kazanmış ve biriktirmiş olacaksınız. 


Bireysel emeklilik hesaplaması için sitemizi ziyaret ederek ne kadar ödemeniz ve çekmeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.