BLOG DETAY

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Nasıl Emekli Olurum?


Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Nasıl Emekli Olurum?

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmeniz için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekiyor. Örneğin sistemin içinde en az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Emekli olduğunuz da birikimlerinizi bir kerede çekebilirsiniz ya da isterseniz düzenli maaş gibi geri ödeme şeklinde alabilirsiniz.Emekli olmaya hak kazandıktan sonra birikiminizi toplu alıp farklı şekillerde yatırım aracı olarak kullanabilmeniz de mümkündür. Bireysel emeklilik sistemindeki asıl amaç kişinin yaşlandığında elinde toplu bir parasının olması ya da maddi açıdan zorluk çekmemesini sağlamaktır.
 

Bireysel Emeklilik Ödemesini Nasıl Geri Alabilirsiniz?

Bireysel emeklilik sisteminde ödemelerinizi geri almak için belli bir süre belirleyebiliyorsunuz. Belirlediğiniz bu süre içinde de toplu bir şekilde maaş olarak alabiliyorsunuz.Bireysel emeklilik sisteminde yaş sınırı 56 olmasına karşın bu sistemden stopaj verginizi ödediğinizde daha erken yaşta da ayrılabiliyorsunuz. Fakat bu yolu seçtiğinizde o zaman bazı avantajları kaybetmiş olursunuz.

En karlı sistemler arasında bulunan bireysel emeklilik sisteminde düzenli bir şekilde ödeme yapmış olduğunuzda gelecek kaygısı yaşamazsınız. Ödemelerinize dilediğiniz zaman ara verme şansına da sahip olursunuz. Yani katkı payı ödemeden geçici olarak bekletebilirsiniz.

Bireysel emeklilik iletişim numarası 0 850 304 20 64 = Bizi hemen arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde Kaldıkça Kazanabilir miyim?

Bireysel emeklilik sisteminde kaldıkça daha fazla kazanma imkanına sahip olursunuz. Çünkü yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı sözleşmelerini yalnızca ilk 5 yılda alabilir. Bu ücret ise asgari ücretin % 8,5’una denk gelir. Fondaki toplam gider kesintisi ilk 5 yıl yapılacak kesintinin içine girmez. Fon toplam gider kesintisi sözleşme yürürlükte olduğu süre boyunca alınır.
 

Temel Haklarınız

 

  • Bireysel emeklilik sisteminde planlarınızı yılda 4 kez fonlarınızın dağılım oranlarını ise yılda 12 kez değiştirebilirsiniz.
  • BES planında birikim sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren 2 yıl süreyle başka bir emeklilik şirketine aktarılmaz. Başka bir emeklilik şirketinden aktarım yoluyla gelen sözleşmelerde bu süre 1 yıl olarak belirlenmiştir.
  • Emekliliğe hak kazanmış olan kişi aynı şirkette ve farklı şirkette bulunan bireysel emeklilik sözleşmelerini bekleme şartı aranmadan birleştirilebilir.
  • Kişi hayatını kaybetmesi halinde birikim lehtarınıza lehtar belirlenmemiş ise kanuni mirasçılara ödenir.

 

Bireysel emeklilik hesaplaması için https://bireyselemekliligim.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.