BLOG DETAY

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? 


Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? 

Bireysel Emeklilik Nedir? 


Yaşlandığınızda daha rahat bir yaşam sağlayabilmek için bireyler çalışma hayatları içerisinde bir takım birikintiler yapabilirler. Emeklilik gelirine ek olarak alınacak özel bir emeklilik sistemi olan BES, sosyal güvencenin tamamlayıcısı olarak da bilinir. 


Bireylerin ikinci bir emeklilik hakkı elde etmesine imkan sağlayan bireysel emeklilik sistemi yaşlandığınızda yaşam standardınızı koruyabilmeniz açısından da oldukça önemlidir.  Emekli olduğunuzda kullanmanızı sağlayacak olan bu bireysel tasarruf yöntemi avantajlı seçenekler sunar. Yani risk tercihleriniz doğrultusunda ve sizin seçtiğiniz plana göre seçtiğiniz fonlara paranızın aktarılması sağlanır. 

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşler? 

Bireysel emeklilik sistemin çoğu kişi bilir fakat işleyişin ne şekilde olduğu konusuna hakim değildir. BES birikimlerin toplanması ve bunların değerlendirilerek kişiye toplu para veya maaş ödemesi şekline dayanır. Bireysel emeklilik sistemine yatırdığınız katkı paylarınız yine sizin tercih ettiğiniz fonlarda değerlendirilir. 10 yıl boyunca sistemde kaldığınızda ve 56 yaşınızı doldurduğunuzda sizde emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. 

Emeklilik hakkını kazanmış olan bir birey emekli olmak istediğinde hesabındaki parayı ister toplu çekebilir isterse belli bir program çerçevesinde yıllık gelir sigortası üzerinden ömür boyu emekli maaşı alabilir. BES çok uzun yıllardan beri var olan bir sistem olsa da 2013 yılında devlet bu sisteme katkı sağlamaya başlamıştır. Katkı ise yatırmış olduğunuz her katkı payı için %30 olarak belirlenmiştir. Tutar ise sözleşmenize bağlı olarak hesabınızda biriktirilir.   

Bireysel Emeklilik Sisteminde Nasıl Emekli Olursunuz? 

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmeniz için öncelikli olarak sisteme dahil olmanız ve bunun içinde her ay yatırım yapmanız gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sisteme 10 yıl boyunca kesintisi olarak para yatırmanız halinde 56 yaşına geldiğinizde emeklilik için hak kazanmış olursunuz. Sistemden iki farklı şekilde yararlanmak mümkün.

Birincisi paranızın tamamını tek seferde çekmek diğeri ise emekli olarak aylık belli miktarda maaş almaktır. Sosyal güvenceniz olduğunda emeklilik yaşınız ve gününüz dolmuş olsa bile istemezseniz emekli olmazsınız. Bireysel emeklilik sisteminde de bu hakkınız korunmuş ve istemezseniz 10 yıl sonra emekli olmadan yatırımlarınıza devam edebilirsiniz.