BLOG DETAY

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?


Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Çalışarak geçirdiğiniz hayatınızda emekli olmaya karar verdiğinizde alacağınız paranın size yetecek olması herkesin hayali. Ancak buna sahip olabilmekte herkes için mümkün değil. Çalışma hayatındaki koşullar emekliliğinizde alacağınız paranın miktarını etkileyeceğinden ne kadar yüksek şartlarda çalışabilir ya da gelecek planlamanızı yaparken ek emeklilik seçeneklerini değerlendirebilirseniz sizin için iyi olacaktır. Emekli maaşlarına genel olarak baktığımızda insanları tatmin edebilecek düzeyde değil. Dolayısıyla birçok insan konforlu yaşamlarını devam ettirebilmek için bireysel emeklilik gibi sistemleri ön plana almaya çalışıyorlar.
 

Bireysel emeklilik sistemi (BES) her ay belli bir oranda yatıracağınız parayla gelecekte birikim yapmanıza imkan sağlayan bir sistem. Bazıları sisteme dahil olduktan sonra uzun yıllar boyunca kalıp emekli olmayı düşünürken bazılarının planlaması beklediği gibi olmadığı için BES’ten ayrılmak zorunda kalabiliyorlar. Peki, böyle bir durumda bireysel emeklilik sisteminin iptalini isteyen bir kişinin ne yapması gerekiyor. 
 

BES Nasıl İptal Edilir?

Bireysel emeklilik sisteminde iptal işlemini yapabilmeniz için çeşitli alternatifler bulunuyor. Bu alternatifler ise şu şekildedir:

  • BES kayıtlı olduğunuz bankanın sigorta şirketinin BES birimleri ile görüşmeniz gerekiyor.
  • Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuz banka ya da sigorta şirketinin çağrı merkezini arayarak destek almalısınız.
  • Bireysel emeklilik yaptırdığınız sigorta şirketinin internet sitesine girerek BES iptali için form doldurabilirsiniz.
  • Yukarıda bireysel emeklilik sistemi (BES) iptalinin nasıl yapıldığını anlattık. Eğer siz banka ya da sigorta şirketinin çağrı numarasından arayarak iptal ettirmek istiyorsanız bu şekilde yapabilmeniz de mümkündür.

BES Cayma Bedeli Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenlerin hesabında var olan tüm paralarını çekemeyeceklerini de hatırlatalım.  Eğer sisteme giriş yapar ve 2 ay içinde çıkmaya karar verirseniz ödemiş olduğunuz paranızdan herhangi bir kesinti yapılmaz. Ancak daha sonraki süreçte stopaj, giriş aidatı ve devlet katkısı kesintisi yaşanabilir. Yani ödemiş olduğunuz katkınızı almış olsanız bile devlet katkısını tam alamazsınız. Devlet katkısını alacağınız miktar bireysel emeklilik sisteminde kaldığınız süreye göre değişkenlik gösterir.

Devlet Katkısını Hak Etme Şartları ve Oranları  

Üç yıl içinde sistemden çıkmanız halinde devlet katkısından yaralanamazsınız.

  • 3-6 yıl arası kalmanız halinde % 15
  • 6-10 yıl arası kalmanız halinde % 35
  • 10 yıl kalmanız halinde % 60
  • 10 yılı geçmesi ve 56 yaşını tamamlamanız halinde tamamını alırsınız.