BLOG DETAY

BES’ten Çıktığınızda Paranızı Ne Zaman Alabilirsiniz?


BES’ten Çıktığınızda Paranızı Ne Zaman Alabilirsiniz?

BES yani Bireysel Emeklilik Sigortası gönüllülük esasına dayalı yaptırılan bir emeklilik modelidir. Bireysel emeklilik yaptırdığınızda bu sistemden 10 yıl içinde paranızı çekmediğiniz takdirde 56 yaşına geldiğinizde yatırımınızı ister peşin olarak isterseniz belirlemiş olduğunuz miktarlarda çekebilirsiniz. Bu da gençliğinizde ve çalışıyorken yaptığınız yatırımınızla yaşlandığınızda rahat etmenizi sağlayacaktır.


Günümüzde çalışma hayatının zorluğu ve bunun karşılığında kazanılan paranın miktarının düşük olması yaşlandığınızda ister istemez ek bir gelir beklentisine neden olmaktadır. Eğer herhangi bir yerden gelen ek geliriniz yoksa emekli maaşınızın size yetebilmesi zordur. Özellikle de memuriyet söz konusuysa ve yüksek para kazanıyorsanız emekli olduğunuzda maaşınızda büyük bir kesinti olacağından dolayı aldığınız parayla yaşamınızı beklediğiniz şekilde idame ettirebilmeniz zor olacaktır. Bu nedenle genç yaştayken bireysel emeklilik sistemine dahil olmanız sizin açınızdan iyi olacaktır.


BES’e katılabildiğiniz gibi BES’ten çıkabilmeniz de mümkündür. Gönüllülük esasına dayanan bu sistemden çıkabilmeniz içinde bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde yatırdığınız paranızı alamazsınız.
Bireysel emeklilik sisteminden erken çıkışınızın gerçekleşebilmesi için 20 iş günü buluyor.  Başvurunuzun sonuçlanmasının sonrasında ise BES’deki birikiminizi çekebilirsiniz.
 

Geleceğinizi Güvence Altına Almanın Farklı Yolları Var

BES yaptırdığınızda hemen çıkış işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Eğer 2 ay içinde çıkış işlemlerinizi tamamlarsanız bu durumda yatırdığınız paranızı tekrar çekebilmeniz mümkün. Ancak devlet katkısını maalesef çekemiyorsunuz.

BES’ten Çıktığımda Birikimim Ne Olur?

Bireysel emeklilik sigortasından çıktığınızda belli bir süre içinde devlet katkısını alabilme imkanınız var. Daha önceki makalemizde size BES’ten çıktığınızda ne kadar oranlarda paranızı geri alabilirsiniz sizinle paylaşmıştık. Blog sayfamızdan okuyarak detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

10 Yıl Sonra Tamamını Alabilir siniz?

Bireysel emeklilik sistemine 10 yıl boyunca her ay düzenli olarak para yatırmanız ve 56 yaşınızı tamamlamanız halinde devlet katkısıyla birlikte birikimlerinizin tamamını çekebilme şansına sahipsiniz. Diğer emeklilik sistemlerinden farkı paranızın tamamını alabiliyor olmanız ya da belirlemiş olduğunuz miktarlarda her ay düzenli olarak alabiliyor olmanızdır.
 

Bireysel emeklilik hesaplaması için https://bireyselemekliligim.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.