BLOG DETAY

BES’te Biriken Para Nasıl Çekilir?


BES’te Biriken Para Nasıl Çekilir?

Sigortalı olarak çalışan herkesin zorunlu olarak katılmak zorunda olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi, maaşlardan her ay bir miktar para kesintisi yapılmasına neden oluyor. Girişin zorunlu olduğu bu sistemden isteyen herkes çıkabiliyor. Bu nedenle gönüllülük esasına dayalı bir sistem demek yerinde olacaktır. BES’te biriken paraların geri çekilmesi mümkün, ancak bunun nasıl yapıldığı konusunu bilmeyenler için belirtelim.
 

BES’te Biriken Paramı Nasıl Görebilirim?

Bireysel Emeklilik Sistemine erişim e-devlet üzerinden mümkün. Bunun için BES’te biriken paranızın miktarını e-devlet üzerinden sorgulayarak görebilirsiniz. 

BES Parası Nedir?

BES yani bireysel emeklilik sistemi rahat bir emeklilik geçirebilmek için çalışma hayatı boyunca birikim yapılmasına imkan sağlayan bir sistem. Sosyal Güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak da kabul edilen bu sistemde ek gelir elde edebiliyorsunuz. BES özel bir emeklilik sistemi olmakla birlikte BES’e giriş zorunlu tutulmuş olsa da isteyen kişi tekrardan çıkabilir ve çıkış işleminde de yatırdığı parasını tekrardan alabilir. 


BES’teki paraların tamamını alabilmek için bazı şartların da yerine getirilmiş olması gerekiyor. Yani BES’e yatırmış olduğunuz paranızın tamamını aynı zamanda alamıyorsunuz. BES’ten emekli olabilmek için 10 yıl boyunca maaşınızdan belli bir miktarda para yatırmanız gerekiyor. Yaşınız 56’ya geldiğinde ise artık emekli olabilirsiniz. Bu sayede toplu olan paranızı ister aynı anda çekebilir isterseniz de aylık düzenli maaş şeklinde alabilirsiniz.

BES’ten İstediğim Zaman Çıkabilir miyim?

BES’e giriş zorunlu. Türkiye’de sigortalı olarak çalışan herkes Bireysel Emeklilik Sistemine zorunlu geçiş yapar, ancak bu sistemden çıkış kişinin kendi elindedir. Paranın tamamının alınabilmesi içinde 2 aylık süre içinde hemen çıkış başvurusunda bulunmanız gerekiyor. 

BES’e siz ne kadar katılım parası yatırırsanız devlette o paranın % 25’lik oranında katkıda bulunur. Bu sistem her ne kadar çalışıyorken para yatırdığınız bir sistem olsa da yaşlandığınızda ek bir gelirinizin olması açısından çok önemlidir.

BES Devlet Katkısı Ne Kadar?

Bireysel Emeklilik Sistemine katılımınızda devlette size % 30 oranında destek verecektir. Bu da emekli olduğunuzda daha fazla kazanç sağlayabileceğiniz bir sistem olarak karşınıza çıkacaktır.


Bireysel emeklilik hesaplaması için https://bireyselemekliligim.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.