BLOG DETAY

BES Devlet Katkısı Nedir?


BES Devlet Katkısı Nedir?

BES devlet katkısı, devletin tüm bireysel emeklilik sistemine katılanlar için vermiş olduğu bir nevi teşvik ödemelerine verilen isimdir. İnsanlar Sosyal Güvenlik çerçevesinde çalışarak emekli olmaya çalışır, ancak emekli olduklarında alacakları maaşlarının kendine yetmediğinden şikayet ederler. Gençken ve çalışıyorken küçük birikimler yaparak paranızı bir kenarda biriktirmek ise yaşlandığınızda elinize geçecek toplu bir para demektir. Bu paranın miktarını belirleyecek olan ise siz olursunuz. Paranızı kendiniz bankada ya da yastık altında biriktirmeye çalıştığınızda hem devletin ekonomisine katkı yapmamış olursunuz hem de biriktirmeye çalıştığınız paranızı çekip yemek gibi bir durum söz konusudur. Dolayısıyla tüm bunları ikinci planda bırakarak bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuzda emekli olma imkanınız söz konusudur.

BES Devlet Katkısı Ne Kadar Sürer?

BES devlet katkısı siz sistemden ayrılmadığınız sürece devam eder. Buna göre 10 yıl boyunca paranızı ödemeye devam eder ve 56 yaşını beklerseniz devlet yapmış olduğunuz yatırımın % 30’u kadar size ekstra destek sağlar. Bu da emekli olduğunuzda elinize geçecek paranın miktarının yüksek olmasına imkan tanımış olur.
Para biriktirmek birçok insanın başvurduğu yöntemlerin başında geliyor, ancak günümüzde elinizde kalan fazla paranızı ya da kazandığınız paranın küçük bir dilimini bir kenara ayırabilmek kolay değildir.

Bireysel emeklilik sistemi ise size bu konuda destek sağlamış olduğundan yaşlılığınızı garanti altına almanızı sağlar. Paranızın tamamını çekmeyi hak ettiğinizde isterseniz toplu isterseniz aylık belli miktarlarda alabilirsiniz. Bu da size gelecek planlamanızda yardımcı olmaya yetecektir. Örneğin dünyayı gezmek istediğinizde bunu gerçekleştirebilme imkanı yakalamış olursunuz. Ya da çocuğunuzun düğün zamanı geldiğinde bunu gerçekleştirmiş olursunuz.


Gönüllülük esasına dayalı olarak hareket eden bu sisteme giriş zorunlu fakat çıkış sizin elinizdedir. Çıkış işlemlerinizi 2 ay içinde yaptığınızda yatırdığınız paranızı tekrar çekebilirsiniz, ancak devlet katkısını çekemezsiniz. Devlet katkısını çekebilmeniz için belli sürelerinizi beklemeniz gerekiyor. Daha önceki yazılarımızda size hangi yıllarda ne kadar çekebileceğinize veya bu sistemden çıkmak durdurmak istediğinizde neler yapmanız gerektiğine dair bilgiler vermiştik. Bu bilgileri okuyarak merak ettiğiniz soruların yanıtlarını alabilirsiniz. Sitemizden bireysel emeklilik hesaplama işlemini de gerçekleştirerek emekliliğinizle ilgili kafanızdaki soru işaretini kaldırmış olursunuz.